Web sitem yeniden güncellenme aşamasında :)

Web Nedir?

  • 2020-06-03 12:57:31 +0000

www Nedir?

İngilizce açılımı word wide web olan bir kısaltmadır. Türkçe anlamı ise ‘Dünyayı saran web’ olarak çevirebiliriz. Word wide web’i kısaca Web olarak da ifade edebiliriz.

Web Nedir?

Web ingilizce bir sözcüktür. Birçok kişi web terimini internet terimi ile eşdeğer sanar, fakat internet web üzerinden gerçekleşen veri aktarımlarını sağlayan küresel bir ağdır. Yani bizim farklı bir ülkedeki arkadaşımıza mail göndermemizi sağlayan şey aslında İnternettir.

Web Sayfası Nedir?

Web sayfası, tarayıcı tarafından okunabilen html ile yazılmış ve kullanıcının web tarayıcısında görmüş olduğu belgedir. Web sayfasında, kullanıcının erişebileceği her şey eklenebilir örneğin; metinler, resimler, videolar, linkler vs.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi oluşturduğumuz web sayfalarının herkes tarafından görülebilen ortama aktarıldığında web sayfası için verilen isimdir. Web sitesini canlı ortama alabilmek için domain ve hosting kullanmanız gerekmektedir.

Domain Nedir?

Domain yani alan adı, web sitemizi isimlendirdiğimiz ve ip adresimizi maskelediğimiz teknolojidir. Örneğin google.com bir domaindir. Google.com’a girdiğimizde aslında 192.168.1.1 gibi bir ip adresine girmiş oluruz, fakat domain bizim için bu ip adresine girebilir.

Hosting Nedir?

Oluşturmuş olduğumuz web sayfasını internet ortamına aktarmamız gerektiğinde hosting satın almalıyız. Almış olduğumuz hostinge web sayfamızın tüm dosyalarını aktararak, tüm dünyaya web sayfamızı açmış oluruz.